Nadnotecki Uniwersytet Trzeciego Wieku w Pile

Wycieczka Pelplin – Malbork

We wtorek 15 maja 2018 r. grupa słuchaczy NUTW wraz z członkami Klubu Seniora uczestniczyła w jednodniowych warsztatach historycznych.
Pierwszym celem naszej wyprawy było Muzeum Diecezjalne w Pelplinie. Obejrzeliśmy wystawę sztuki starożytnej, gdzie były rzeźby z XIV i XV wieku, krucyfiksy, fragmenty ołtarzy oraz pierwsze wydanie Biblii Gutenberga. Z muzeum pojechaliśmy do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Pani przewodniczka opowiedziała nam o historii kościoła, a samo wnętrze zrobiło na nas ogromne wrażenie. Bazylika ma 84 m długości i 43 m szerokości oraz aż 21 ołtarzy. Wyposażenie wnętrza pochodzi z różnych epok, ale dominuje barok. Sklepienie bazyliki jest najstarszym w Europie, sklepieniem gwieździstym.
Kolejnym przystankiem naszej wyprawy był Zamek Krzyżacki w Malborku. Średniowieczna twierdza już z daleka robi ogromne wrażenie i ukazuje potęgę Zakonu. Na dziedzińcu zamkowym spotkaliśmy się z przewodnikiem i zaczęliśmy ponad dwugodzinne zwiedzanie twierdzy. Obejrzeliśmy komnaty i cele rycerskie w Zamku Wysokim. Ogromne wrażenie zrobił na uczestnikach Kościół zamkowy p.w. Najświętszej Marii Panny z ośmiometrową figurą Matki Boskiej. W Zamku Średnim zwiedziliśmy pomieszczenia gospodarcze oraz dowiedzieliśmy się o średniowiecznym systemie ogrzewania zamku, które do dziś wzbudza wielkie zainteresowanie. Na koniec pobytu w Malborku mogliśmy samodzielnie zwiedzić dziedziniec i zaopatrzyć się w pamiątki, co niektórzy skwapliwie uczynili. No i pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną.[supsystic-gallery id=20 position=center]

Scroll to Top